Orpierre i Presles

Autor: Jacek Czabański

Szturmowo rozpoznawczy zespół UKA (K.Stolarczyk i nizej podpisany) odwiedził w tym roku dwa całkiem nowe francuskie rejony: w czerwcu byliśmy w Orpierre zaś we wrześniu odwiedziliśmy Presles (masyw Vercors.) 14orp1b

1. Orpierre

Płytowy sektor w Orpierre Po przeczytaniu opisów znalezionych w Internecie, jechaliśmy do Orpierre nie do końca przekonani o słuszności wyboru. Pocieszaliśmy się, że południe Francji obfituje w tyle rejonów, że nawet jeśli nie spodoba nam się w Orpierre, zawsze będziemy mogli przenieść się gdzieś indziej.
Na miejscu okazało się, że nasze obawy były całkowicie bezpodstawne. Orpierre okazało się mega-rejonem wspinaczkowym, położonym w bardzo ładnej scenerii na pół zamkniętej doliny, z widokiem jednak na odległy masyw Ecrins. Wioska Orpierre ożywa tylko w sezonie, a posiadane przez nią dwie knajpy, sklep spożywczy, piekarnia oraz sklep wspinaczkowy jasno pokazują, że na miejscu spotkamy tylko pasjonatów wspinania ewentualnie jazdy na rowerze.

Trudności dróg

Orpierre jest rejonem o umiarkowanych trudnościach i oferuje po kilkadziesiąt dróg w każdym ze stopni od 5c do 6c (czyli VI- do VI.2), czyli wszyscy operujący w tych poziomach znajdą wspinania on-sightowego na dobry tydzień jak nie dłużej. Dróg o trudnościach 7 (franc.) znajdzie się w rejonie około 30, a dróg 8 (franc.) około 5.
Specyfiką rejonu jest duża obfitość dróg 4 i 5, co z jednej strony pozwala na zabranie ze sobą mało doświadczonego wspinaczkowo towarzystwa, z drugiej zaś powoduje, że rejon wypełniony jest niestety niedzielnymi wspinaczami i kursami.

Charakter dróg

Rejon jest wapienny i składa się z kilku ścian. Generalnie, przeważa wspinanie po płytach, niektóre są zupełnie połogie (w trudnościach około 4-5), inne są spionowane i wymagające techniki oraz silnych palców. Istnieją jednak i drogi o charakterze wytrzymałościowym (po klamach w przewieszeniu) oraz siłowym (okapy).

Długość dróg

Długie, standardowo około 20-25 m., niektóre pod 30 m.
Istnieje kilka dróg wielowyciągowych, przeważnie 2-3 wyciągi (po 20 m.). Główna ściana rejonu oferuje jednak wspinanie nawet do 150 m.

Sprzęt

Drogi są ubezpieczone zgodnie z francuskimi zwyczajami, bolty co ok. 3-3,5 m. Warto posiadać linę o długości 60 m. oraz przynajmniej 12 ekspresów (zalecane 15). Dla dróg wielowyciągowych, użyteczne może być posiadanie liny połówkowej.

Położenie i dojazd

Rejon jest położony ok. 100 km na południe od Grenoble, niedaleko Sisteron. W pobliżu jest słynne Ceuse.
Dojazd, najlepiej przez Genewę i Grenoble. Odległość: ok. 1900 km., czas podróży samochodem ok. 20h.

Zakwaterowanie i sklepy

Na zboczu wzgórz naprzeciwko skał leży duży camping (knajpa, basen) o przyzwoitych cenach (rzędu 20 zł/osobę). W miasteczku ponadto są jakieś kwatery. Istnieje sklep spożywczy, kilka kilometrów dalej można znaleźć większe miejscowości i supermarkety.

Sezon

Wystawa skał jest generalnie południowa z kilkoma fragmentami wschodnimi i zachodnimi. Z tych względów, latem będzie w rejonie generalnie za ciepło. My byliśmy na początku czerwca i było naprawdę gorąco. Z drugiej strony rejon leży w departamencie Haut-Alpes. Proponujemy więc maj-czerwiec i wrzesień-październik.

Rekomendacje

Orpierre nie jest rejonem porównywalnym do Arco czy Buoux’u. Jednak dla wspinaczy, którzy poruszają się po francuskich 6-ach, będzie to rejon bardzo atrakcyjny – na równi powiedzmy z Ospem. Jego zaletą jest ładne położenie i klimatyczne miasteczko. Może być również zaletą obfitość naprawdę łatwych dróg- idealny rejon do wytłumaczenia swojej sympatii, czemu wspinanie jest takie fajne!

2. Presles (masyw Vercors)14orp2b

Po przeczytaniu opisów znalezionych w Internecie, jechaliśmy do Orpierre nie do końca przekonani o słuszności wyboru. Pocieszaliśmy się, że południe Francji obfituje w tyle rejonów, że nawet jeśli nie spodoba nam się w Orpierre, zawsze będziemy mogli przenieść się gdzieś indziej.
Na miejscu okazało się, że nasze obawy były całkowicie bezpodstawne. Orpierre okazało się mega-rejonem wspinaczkowym, położonym w bardzo ładnej scenerii na pół zamkniętej doliny, z widokiem jednak na odległy masyw Ecrins. Wioska Orpierre ożywa tylko w sezonie, a posiadane przez nią dwie knajpy, sklep spożywczy, piekarnia oraz sklep wspinaczkowy jasno pokazują, że na miejscu spotkamy tylko pasjonatów wspinania ewentualnie jazdy na rowerze.

Trudności dróg

Na początku września znów odwiedziliśmy Francję – nasza droga wiodła od Presles, przez Verdon po Buoux. Ponieważ inne rejony były już odwiedzane przez klubowiczów, opiszemy poniżej tylko rejon Presles.
Rejon leży w masywie wapiennych gór Vercors, które były bazą francuskiego ruchu oporu (bez podśmiewania się proszę Państwa) w czasie II wojny. W pobliżu Choranche, które jest miejscem leżącym u podnóża skał, znajduję się stosowne muzeum.

Charakter i trudności dróg

Rejon jest wapienny i składa się z muru o długości kilku kilometrów i wysokości od 150 do 250 m. Jak widać drogi są co do zasady wielowyciągowe, aczkolwiek można znaleźć również 2 rejony oferujące wspinanie czysto skałkowe. Ściany są pionowe. Przeważa wspinanie w płytach lub zacięciach. Drogi mają charakter techniczny, ale są również fragmenty siłowe. Ściana jest obrywem wielkiego plateau, tak że po skończeniu drogi wychodzi się na łąki i można zejść dookoła pod podstawę ściany. Podejście z parkingu pod drogę zajmuje od 5 do 30 min., zejście ok. 20 -40 min i nie przedstawia żadnych trudności.
Trudności dróg: generalnie, najłatwiejsze drogi oscylują wokół 5c (VI-), większy wybór mamy jeżeli pokonujemy przynajmniej 6b (VI.1). Istnieje bardzo dużo dróg 7-owych.

Długość dróg

Wielowyciągowe: 180 -250 m. Wycof możliwy tylko zjazdami.

Sprzęt

Około 300 dróg jest ubezpieczonych (spity, bolty). Wpinki są w trudnościach co 3-4 m., poza nimi natomiast może być ich mało (np. na 30 m. wyciągu 4c były 2 wpinki). Trzeba to wziąć pod uwagę, jeżeli wypuszczamy słabszego partnera na łatwy wyciąg. Na drogi ubezpieczone zabiera się tylko ekspresy. Istnieją jednak drogi, na których należy wziąć kości itp. Ponadto rejon oferuje drogi hakowe. Lina oczywiście połówkowa (50 m. wystarcza). Kask mocno zalecany.

Położenie i dojazd

Rejon jest położony ok. 50 km na południowy-zachód od Grenoble. Dojazd, najlepiej przez Genewę i Grenoble. Odległość: ok. 1850 km., czas podróży samochodem ok. 19 h.

Zakwaterowanie i sklepy

W dolinie, w miejscowości Choranche jest kilka campingów (ceny ok. 20 zł/osobę). Na plateau w miejscowości Presles są schroniska. W pobliskiej miejscowości Pont-en-Royans jest kilka sklepów, bankomat i sklep wspinaczkowy.

Sezon

Wystawa skał jest generalnie południowa z fragmentami wschodnimi i zachodnimi. Na początku września było w słońcu naprawdę ciepło. Rejon jest jednak położony na 900 m. n.p.m. także również latem prawdopodobnie da się tam wspinać. Ze względu na to, że masyw Vercors stanowi przedmurze Alp, pogoda niestety jest deszczowa (dlatego byliśmy w rejonie tylko 3 dni). Odwiedzając rejon warto posiadać rezerwę czasu. Przewodnik mówi, że można się wspinać przez cały rok. Prawdopodobnie jednak zimą będzie za chłodno

Rekomendacje

Presles jest rejonem dla wszystkich, którzy lubią sportowe wspinanie po wielowyciągowych drogach (rejon daje większe możliwości od skądinąd znakomitego szwajcarskiego Sanetsch). Wspinanie skałkowe jest reprezentowane symbolicznie, podobno jednak w okolicy są kolejne rejony. Rejon położony w głębokich dolinach Vercors posiada niezaprzeczalne walory widokowe i jest dobrym kompromisem pomiędzy skałkami a górami. Jak już jednak wspomnieliśmy wcześniej, warto tam jechać wspinając się na poziomie min. 6b.