2000
[NOWY, STARY ZARZĄD]
W czasie Walnego Zgromadzenia zostają wybrane nowe władze Klubu. Następuje właściwie jedna znacząca zmiana tzn. K. Sulej i J. Czabański zamieniają się rolami. Nowym prezesem zostaje J. Czabański. W zarządzie zasiadają jeszcze K. Sulej (vice), M. Kaliciński (skarbnik), M. Wierzbowski i Ł. Perkowski. Komisja Rewizyjna: Joanna Czarnecka (przewodnicząca), Tomasz Chudy, Anna Sawicka. W dniu Walnego Klub liczy 102 członków (30 kobiet, 72 mężczyzn).
W sprawozdaniu z lat 1998-2000 Zarząd wymienia następujące osiągnięcia: dwa numery biuletynu BUKA, powstanie strony internetowej (jeszcze pod adresem uka.ii.pl), odnowienie tradycji spotkań świątecznych oraz ustanowienie nagrody im. Łukasza Wajsa (kapituła nagrody: Jacek Czabański, Karol Sulej, Marek Wierzbowski). Powstaje biblioteczka przewodników wspinaczkowych a spotkania klubowe zaczynają się odbywać w piwnicy na ul. Srebrnej 16. Przeprowadzono również kurs wspinaczkowy, który dostarczył nowych członków oraz zwiększył budżet Klubu. Trwają również intensywne rozmowy w sprawie wynajmu lub budowy ścianki wspinaczkowej. Przez chwilę wydaje się, że wspólnie z KW Warszawa uda się zbudować ściankę na ul. Zakroczymskiej. Jednakże pozyskany przez KW lokal okazuje się nieodpowiedni (regularnie zalewa go woda), pomysł więc przepada wraz z uzyskaną już na ten cel dotacją z Gminy Centrum.
Klub uzyskuje także dotacje firmy „Srebrna-Media” oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
[URAL – zima]
Zimą 2000 roku czwórka osób związanych z UKA zorganizowała arktyczną wyprawę w góry Uralu Polarnego, w ramach której idąc na nartach turowych dokonano zimowego trawersu głównego grzbietu Uralu.
[NAUKA HACZENIA – kwiecień]
Wyjazd na naukę haczenia do Rzędkowic, gdzie pod czujnym okiem Roberta Siekluckiego pokonane zostały gładkie zerwy w sposób inny niż to zwykło się robić.
[„AFERA KURSOWA”]
W kwietniowym numerze magazynu „Góry” ukazuje się list rozczarowanej kursantki wraz z nieprzychylnym komentarzem Wojciecha Święcickiego (wtedy p.o. Prezesa PZA, współautora niesławnego Rozporządzenia w sprawie uprawiania alpinizmu). Zarzuty publicznie postawione przez kursantkę (o których Klub dowiaduje się dopiero z prasy) powodują, że Zarząd Klubu przeprowadza postępowanie wyjaśniające: współkursanci zaprzeczają zarzutom a „Góry” publikują stosowne wyjaśnienie Klubu. Zdziwienie budzi pochopność Komisji Szkolenia PZA w stawianiu zarzutów – wydaje się, że chodziło o personalne rozgrywki wśród instruktorów…
[ZAWODY W PODLESICACH – czerwiec]
Zawody klubowe w Podlesicach we wspinaczce na czas z a) zasłoniętymi oczyma, b) z zawiązanymi rękoma. Zwycięzcy: Dorota Janowska i Jakub Radziejowski.
[TATRY – lato]
Czysto kobiece przejście na Kazalnicy: „Warianty Małolata” (VI+) OS (biwak nad górnym kominem z „Łapy”) A.Boniewicz, S.Gutkowska.;
[CHAMONIX – Obóz klubowy po latach (lipiec/sierpień)]
Na przełomie lipca i sierpnia odbył się w Chamonix (Francja) obóz klubowy, w którym uczestniczyło ok. 15 członków klubu. Przejść ekstremalnych nie zanotowano, ale wspinano się dużo i rzetelnie.
[YOSEMITE PARK – Pierwsze czyste A5]
R. Sieklucki przechodzi dwie drogi na El Capitanie:
– „Sunkist” VI, 5.8, A4 (z Jackiem Czyżem i Jackiem Łupiną);
– „Jolly Roger” VI, 5.9, A5 (z Jackiem Czyżem) – 9 dni.
[2000-2003 RHM]
Od 2000 roku Aanna i Paulina Leonowicz biorą regularnie udział w międzynarodowych, kobiecych „meetingach” wspinaczkowych „Randez-Vous Haute Montagnes” (RHM), będąc, wraz z Czeszkami i Słowenkami, jedynymi reprezentantkami państw byłego bloku wschodniego. Kolejne spotkania, w których uczestniczyły, odbywały się: w Popradskim Plesie w Tatrach Słowackich (2000 r.), na Sardynii (2001 r.), w Masywie Vanoise w Alpach Francuskich (2002 r.) oraz w Val Veny w Masywie Mont Blanc (2003 r.).
Ciekawsze przejścia
2000 r. – Popradske Pleso:
-Południowa ściana Ganku, filar Puškaša (V);
-Szarpane Turnie, droga Plška (VI, OS);
-Południowa ściana Wołowej Turni, droga Puškaša (VI, OS);
2002 r. – Masyw Vanoise:
-Moriond, „L’Été Indien” (TD-, 6a, OS);
-Grand Marchet, „Meli-Melo” (TD, 6a, OS);
-Petit Arcellin, „Vion-Tomio” (TD+, 6b+, OS);
-Aiguille de la Vanoise, droga Desmaisona (TD, 6a, OS);
2003 r. – Val Veny:
-Parete dei Titani, „Piola-Motto” (TD, 6b+, A0);
-Pic Adolphe Rey, „Salluard-Busi” (TD-, V+, A0);
[TRZECI NUMER BUKI]
Listopad 2000 – ukazuje się trzeci numer BUKI.
[NAGRODA UKA im. Ł. WAJSA – Grudzień 2000]
Za przejścia w Yosemitach R. Sieklucki otrzymuje po raz drugi nagrodę UKA, im. Ł. Wajsa.
2000/2001
[TATRY – zima]
Najciekawsze przejścia:
– Kazalnica „Łapiński – Paszucha” (V+A0) M. Malka, M. Bazała (2 dni);
– Kocioł Kazalnicy „Długosz – Popko” (V+, A1) R. Sieklucki, J. Czabański;
– Kazalnica Cubryńska „Sen Zielonych Motyli” (V+, A0) R. Sieklucki (G. Bittmar);
– Mała Wołowa Szczerbina „Komin Węgrzynowicza” (V) M.Prószyński, J.Tafel;
2001
[BAJKAŁ – ZIMA]
W lutym 2001 r. 7 osób związanych z UKA (m.in. A.Szaga, M.Malka, M.Soszka) zorganizowało Wyprawę Eksploracyjną Bajkał’2001.
W depeszy PAP A.Sawicka napisała o tej wyprawie:
„Uczestnikom Wyprawy Eksploracyjnej Bajkał’2001 udało się przemierzyć na nartach zamarznięte jezioro Bajkał – poinformował PAP Andrzej Szaga, kierownik wyprawy. Wyprawa ruszyła na początku lutego. Złożona była z 7 osób, członków i sympatyków Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego z Warszawy.
„Szliśmy ok. 130 km przez góry Barguzinskie z miejscowości Uliunchan, potem rzeką Tompudą do jej ujścia i tak znaleźliśmy się na jeziorze Bajkał. Następnie szliśmy 70 km po lodzie, w poprzek jeziora, aż do miasta Siewierobajkalsk” – powiedział Szaga.
Mimo rekordowej zimy, rzeka Tompuda, którą wyprawa podążała w stronę jeziora, nie była zamarznięta całkowicie. „Lód miejscami był niepewny i cienki. Jeden z uczestników wpadł po pas do rzeki, oczywiście zaraz został wyciągnięty”.
Jak poinformował Szaga, przez pierwsze dni wyprawy temperatury utrzymywały się pomiędzy -30 a -38 stopni Celsjusza. W słoneczne dni było około 10 stopni cieplej.
„W górach napotykaliśmy duże trudności terenowe: bardzo głęboki śnieg, kosodrzewina, nie zamarznięte strumienie, wąwozy z progami, w tym jeden z około 100 metrowym wodospadem.”
Członkowie wyprawy spali w rozbijanych na śniegu namiotach, a niekiedy w tzw. zimowkach, czyli chatkach myśliwskich. Jednak były one na tyle małe, że zazwyczaj 2-4 osoby i tak musiały spać na zewnątrz”.
[Walne Zgromadzenie – marzec]
21.03.2001 ma miejsce Walne Zgromadzenie celem zatwierdzenia rocznego sprawozdania z działalności. W dniu zebrania Klub liczy 136 osób. Najważniejsze sprawy 2000 r.: Klub wynajmuje nowopowstałą (i wówczas najlepszą w Warszawie) ściankę na Siennickiej na Pradze. Opłaty pobierane za wstęp nie pokrywają jednak kosztów wynajmu i Klub wydaje znaczący procent budżetu na pokrycie tej różnicy. Powstaje także nowe logo UKA (autorstwa Jana Mioduszewskiego) oraz powstają nowe legitymacje klubowe.
[HISZPANIA – rejon Costa Blanca (kwiecień)]
Peńon de Ifach „El Navigante” 7a (OS) ok. 300m; A. Sarzyńska, J. Radziejowski.
[TATRY lato – MORSKIE OKO i OBÓZ KLUBOWY W DOLINIE BIAŁEJ WODY]
Najciekawsze przejścia po polskiej stronie Tatr:
– Turnia Zwornikowa Cubryny „Warianty Siekluckiego” (drugie przejście, 1 letnie) przecena na V+, A4-; R. Sieklucki, Ł. Perkowski;
– Kazalnica „Filar z prostowaniem” (VII+ flash; A1) 7,5h; A. Sarzyńska, J. Radziejowski;
– Kazalnica „Epitafium” (VII+ RP-bz) J. Radziejowski, (A. Hojny);
– Kazalnica „Supetrdiretissima” (VII+, flash – zmiana prowadzenia); 6h 40min, prawdopodobnie drugie klasyczne M. Kaliciński, J. Radziejowski;
– Kazalnica „Kurtyka – Czyżewski” (VI+, A3) 12h, ze względu na deszcz – trudności klasyczne A0; J. Radziejowski, (M. Ciesielski);
– Organy „Przyjdźmy tu z dziewczynami” (A2+, dwa dni) – nowa droga; J. Mazur (G. Bittmar.)
W sierpniu miał drugi z rzędu obóz UKA – tym razem w Dolinie Białej Wody – po słowackiej stronie Tatr. W czasie trwania obozu przewinęło się przezeń ponad 20 osób. Było kilka bardzo ciekawych przejść.
– Galeria Gankowa „Stredom Platne” (VII, OS) M. Kaliciński, J. P. Crisan (I polskie klasyczne);
– Młynarczyk „Szewska Pasja” (VII? VII+??…, RP) M. Kaliciński, J. Radziejowski;
– Galeria Gankowa „Centralny pilier” (VII, OS) M. Kaliciński, J. Radziejowski (I polskie klasyczne);
– Galeria Gankowa „Centralny pilier” (VII, OS) R. Sieklucki, M. Szczotka;
[TIEN CHAN – wejścia na CHAN TENGRI]
Na Chan Tengri (7010 m.n.p.m.) w sierpniu wchodzi samotnie Michał Kasprowicz – drogą od południa. [relacja]
Kilka dni wcześniej szczyt drogą normalną od północy z lodowca Inylczek przez Plecy Czapajewa zdobywa Adam Malinowski (11 sierpnia)
[GÓRY AŁTAJU – Sierpień]
Wejście na Biełuchę (4506 m.n.p.m) – M. Malicki (M. Kamiński, R. Wolański.)
[YOSEMITE PARK]
El Capitan, „Zodiac” C3/3+ (A3/3+), 16 wyciągów, 600m D. Janowska, (K. Belczyński – KW Toruń); 20-26 maj 2001 – 2 dni poręczowania + 5 dni w ścianie. Przejście bez użycia haków, na kościach, friendach, sky-hookach i cam-hookach. W siedzibie Klubu odbył się pokaz slajdów z tego przejścia. Dorota jest druga Polką, która pokonała zerwy El Capa.
[ALPY SZWAJCARSKIE]
Piz Badile „Droga Cassina” (VI-) 900m OS; K. Sadlej, F. Reinhard (WKSG.)
[DOLOMITY]
– Torre Venezia „Tissi” (600m) VI- OS (biwak) S. Gutkowska (W. Michalski)
– Torre Venezia „Ratti, Panzeri” (420m) VI- OS, 5 h S. Gutkowska, (W. Michalski)
– Cima Piccolissima di Lavaredo „Cassin” VII ,1xA0 5h; S. Gutkowska, (J. Appelt, W. Michalski.)
[WALNY ZJAZD PZA – Listopad 2001]
24-25 listopada Walny Zjazd PZA. Nowym prezesem Janusz Onyszkiewicz. [LINK do relacji Kalicinskiego w BUCE nr 4]
[NAGRODA UKA im. Ł. WAJSA – Grudzień 2001]
Nagrodę im. Ł. Wajsa otrzymują Marek Kaliciński i Jakub Radziejowski za przejścia w Tatrach.
[4 NUMER BUKI]
Ukazuje się czwarty numer biuletynu klubowego.
2001/2002
[TATRY – zima]
– Czołówka MSW „Get Whacked” (V+,A3 – wycena zimowa) 4 dni – 1 przejście zimowe M.Wernik, R.Sieklucki;
– Kocioł Kazalnicy „Hobrzański-Sułowski” (V+, A1/A2); J.Radziejowski (J.Rozbicki – KW Trójmiasto) 12,5h;
– Kazalnica Cubryńska „Momatiuk” (V+, A2); J.Radziejowski (J.Rozbicki) 10h;
– Organy „Obława” – nowa droga (A2+) 5 dni w stylu piknikowym; J.Mazur, (G.Bittmar- Wrocław);
– „Diretissima” MSW (V), 900m; M. Kasprowicz i M. Wernik (13,5 h + 18h zejścia w totalnym załamaniu pogody.)
Zimą odbywa się też pierwszy od lat zimowy obóz UKA w dolinie Morskiego Oka. Najciekawszym przejściem okazuje się pokonanie drogi „Długosza – Popki” na Kotle Kazalnicy – przez zespół M. Kasprowicz, M. Kaliciński, a następnie przez A. Leonowicz i P. Józefowicza. Powstają też dwie nowe drogi na Buli pod Bandziochem: „Się ściemnia” autorstwa M.Kalicińskiego i A.Piotrowskiego oraz druga autorstwa J. Cabana, M.Kubery, A.Boniewicz, A. Cudnej. Zespół Wernik-Sieklucki otrzymuje nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu za pierwsze zimowe przejście drogi „Get Whacked”
2002
[WYBORY – marzec]
18.03.2002 w Pałacu Kazimierzowskim UW odbywa się Walne Zebranie. W dniu zebrania Klub liczy 146 członków (obecnych na zebraniu – 22 osoby). Wybory do Zarządu UKA przynoszą rezultat: Jacek Czabański – Prezes; Marek Kaliciński – Vice; Marek Wierzbowski – Skarbnik; Mirosław Milewski – członek. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Karol Sulej (przewodniczący), Tomasz Chudy, Małgorzata Słoń-Nowaczek.
Zarząd podsumowując rok zwraca uwagę na wyprodukowanie koszulek klubowych (beżowe, firmy Milo z nadrukiem na plecach autorstwa Leonardo da Vinci/Basi Kotarby – pierwsze z serii koszulek klubowych, które powstaną w następnych latach). Powstaje także nowa strona internetowa pod adresem www.uka.pl (webmasterem jest Miro Milewski). Zorganizowano także kolejny kurs (17 uczestników). Zmieniają się również obiekty wspinaczkowe – Klub korzysta z trzech obiektów: Siennickiej, Nowowiejskiej oraz Obozowej. Cały czas jednak dofinansowanie ścianki na Siennickiej poważnie obciąża budżet Klubu (zwłaszcza, że nowopowstałe obiekty na Nowowiejskiej i Obozowej są dużo bardziej atrakcyjne i coraz mniej osób chodzi na klubowe godziny na Siennickiej).
[UKA W HEJSZOWINIE]
W czerwcu ma miejsce wspólny wyjazd członków UKA w piachy. Bierze w nim udział osiem osób. Padają drogi do VIIIb
[WYPRAWA NA ALASKĘ]
W czerwcu w wyprawie PZA na Alaskę bierze udział Jakub Radziejowski. Wraz z Maćkiem Ciesielskim są pierwszymi Polakami działającymi w obrębie Ruth Gorge. Przechodzą cztery drogi:
– „Game Boy” Wisdom Wall (VII+, OS, 400m) prawdopodobnie 2 przejście;
– „A Dream in the Spirit of Mugs” Eye Tooth (VII, OS, 900m) 4 przejście;
– „Filar Cobry” na Mt. Barrill (VII/VII+, C2, 900m – 1200m długości) 3 przejście – pierwsze non stop (36h);
– „Orgler-Jochler” na Hut Tower (VI+/VII-, RP, 800m);
Za swoje przejścia zostają wyróżnieni przez PZA w podsumowaniu sezonu letniego 2002. [relacja].
Maciek z Kuba biora udzial w wyprawie, w ktorej sklad wchodza tez czterej bardziej doświadczeni koledzy (Jacek Fluder, Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch, Grzegorz Skorek) ktorzy wytyczają nową drogę na Bears Tooth (lodowiec Bucskin).
Relacja z wyjazdu wyzej wyminionej czworki – autorstwa G. Skorka – zamieszczona w magazynie „Góry” budzi liczne kontrowersje ze względu na zawartych tam kilka stwierdzeń. Burzliwa internetowa dyskusja na forum www.wspinanie.pl rozpoczyna się od wypowiedzi Roberta Siekluckiego o „drobnych cwaniaczkach”, a następnie doprowadza do polaryzacji stanowisk. W związku z dyskusją Zarządy klubów UKA i KW Warszawa proszą PZA o wyjaśnienie kwesti – PZA ojcowsko upomina wszystkich dyskutantów o właściwe używanie języka.
[YOSEMITE VALLEY]
Jarek Caban wraz z Maćkiem Ciesielskim i Maćkiem Kuberą przechodzą drogę „Sea of Dreams” na El Capitanie (VI, A4, 5.9).
[ALPY]
W Alpach Vanoise, Delfinatu i masywu Mont Blanc działają Krzysztof Sadlej (zaawansowana próba przejścia Filara Centralnego na L’Ailefroide Occidentale), Ania i Paulina Leonowicz (Vanoise) oraz Michał Kasprowicz i Mateusz Mioduszewski (Chamonix). Pada sporo ciekawych dróg do 6b+ OS.
W Chamonix ma miejsce obóz klubowy. Nie powodzi się ambitna próba powtórzenia drogi Lafaille’a na Petit Dru (Robert Sieklucki, Marek Kaliciński)
[KAUKAZ]
Liczne wejścia na Elbrus. Michał Kasprowicz wraz z Wojtkiem Ryczerem wchodzą północną granią (4B) na Dych Tau.
[TATRY – lato]
Ciekawsze przejścia sezonu letniego w Tatrach:
Robert Sieklucki przechodzi samotnie „Ła-Pę” (VI-, OS) i kombinację „Długosza z Kantem Filara” (AF) na Kazalnicy
„Ła-Pę” samotnie przechodzi też Krzysztof Sadlej, który oprócz tego pokonuje samotnie „Okapy Jungera” na Kościelcu (VI+, A1)
Padają też:
– „Prawa Pilchówka Wprost” Zamarła Turnia (VII OS) Jacek Czabański, Miro Milewski;
– „Kant Filara” Kazalnica (VII+, RP) Krzysztof Sadlej, Filip Reinhard (WKSG);
– „Miękkie Ruchy” Czołówka MSW (VII+, OS) Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG);
– „Stąd do Wieczności” Kazalnica (VII+OS, 2xA0) :
2 przejście, Maciej Tertelis, Grzegorz Mikowski,
3 przejście, Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG);
– „Je t’aime” ŻTM (VI+, A1+) – nowa droga, Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG);
– „Symfonia klasyczna” Kazalnica (VII+, RP – bz) Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG);
– „Warianty Klasyczne” (nowość) Zamarła Turnia (VI), Maciej Tertelis, Wojciech Wenta
[HIMALAJE]
7 listopada Tomasz Burzyński staje na szczycie Ama Dablam (6956 m.)
[NAGRODA UKA im. ŁUKASZA WAJSA]
Nagrodę za działalność wspinaczkową w roku 2002 otrzymują Jakub Radziejowski, Anna Leonowicz i Michał Kasprowicz.
2002/2003
[ZIMA W TATRACH]
Bardzo ciekawy sezon zimowy w Tatrach. Od mocnego uderzenia rozpoczyna sezon tatrzański w MOKU Marcin Malka, który samotnie (w dwa dni) przechodzi drogę „Koras Wolf” na Kotle Kazalnicy (V+, A2). W sezonie zimowym padają też:
– „Droga Skłodowskiego” (IV) na Skrajnej Białczańskiej Turni (I zimowe przejście) Michał Kasprowicz, Paweł Fidryk;
– „Czarne Zacięcie” Czołówka MSW (V+, A1) Michał Kasprowicz – samotnie;
– „Świerz” (V) MSW, Robert Sieklucki, Andrzej Lipka (KW Łódź) oraz Marcin Malka i Krzysztof Sadlej, a także Paweł Fidryk i Michał Kasprowicz
– „Łapiński – Paszucha” (V+, A0) Kazalnica, Robert Sieklucki, Andrzej Lipka (KW Łódź), Miłosz Jodłowski (KW Kraków)
– „Wish You Were Here” Kazalnica (VI+, A3) 20h non-stop, Jakub Radziejowski, Marcin Tomaszewski.
Za przejście „Wisha…” Marcin i Jakub otrzymują nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu. To już druga taka nagroda dla członków UKA w przeciągu 2 lat.
2003
[5 NUMER BUKI]
W styczniu ukazuje się 5 numer BUKI (Biuletynu Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego).
[WALNE ZGROMADZENIE – marzec]
17.03.2003 roku ma miejsce Walne Zgromadzenie o sprawozdawczym charakterze. W tym dniu Klub liczy 168 członków, z których obecnych jest 27. Najważniejsze sprawy roku 2002: zmiana zasad korzystania ze ścianek. Klub uzyskuje zniżki przy korzystaniu z obiektów na Nowowiejskiej i Obozowej – budżet Klubu oddycha z ulgą. Odbyły się pokazy slajdów z wyprawy do Norwegii (Marcin Malka), z Afryki (Anna Boniewicz), na ziemię Baffina (Krzysztof Belczyński – KW Toruń), wyprawy na Alaskę (Jakub Radziejowski), wejścia na Mont Blanc (Maciej Bazała). Została także wyprodukowana nowa seria koszulek klubowych (oliwkowe). Rozwija się strona klubowa. Popularnością cieszą się także ubrania klubowe firmy Zerwa (zniżki przy zakupie pod warunkiem umieszczenia klubowych emblematów). Zarząd narzeka na słabą frekwencję na kursie wspinaczkowym (tylko 7 osób). Klub przyjął w 2002 roku 25 nowych członków – czyli tyle samo, co w roku 2001. Na rzecz Klubu państwo Presland ofiarowali kilkadziesiąt przewodników po Wlk. Brytanii (znaleźli nas przez Internet). Odbyły się klubowe wyjazdy do Morskiego Oka (zima), Arco, Sulova (wiosna), Chamonix (lato) oraz jesienna wyprawa do jaskini Czarnej (dol. Kościeliska).
[ROZPORZĄDZENIE ALPINISTYCZNE]
27.11.2001 roku Rada Ministrów wydaje rozporządzenie w sprawie uprawiania alpinizmu. Rozporządzenie to utrzymuje obowiązek posiadania kart wspinaczkowych dla osób pragnących wspinać się w skałach i górach. Zarząd PZA (przyznającego karty) broni Rozporządzenia – środowisko wspinaczkowe na ogół krytykuje (pierwsze słowa krytyki pochodzą z Krakowskiego Klubu Alpinistycznego). J. Czabański angażuje się w próbę uchylenia Rozporządzenia. Po konsultacji z sędziami Trybunału, sporządza dla PZA (zobowiązanej do działania na rzecz uchylenia Rozporządzenia przez Walny Zjazd 2001 r.) wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego (tylko Rzecznik ma taką możliwość). Ostatecznie jednak w 2003 r. Rzecznik odmawia zainteresowania się sprawą, argumentując to potencjalną możliwością zmiany Rozporządzenia w przyszłości oraz błahością sprawy. W tej sytuacji J.Czabański wnioskuje do Zarządu PZA o nadanie mu karty, otrzymuje odpowiedz negatywna i sklada odwolanie do Ministra. Po wyczerpaniu całej drogi odwoławczej możliwe będzie złożenie indywidualnej skargi konstytucyjnej.
Artykuł „Sławetne rozporządzenie”
[HIMALAJE GHARWALU – BHAGIRATI]
Robert Sieklucki i Marcin Wernik tworzą dwuosobową wyprawę, stawiająca sobie za cel zrobienie nowej drogi na Bhagirati III. Niestety kwietniowej wyprawie nie jest dane powrócić z tarczą. Ucieczka tragarzy, źle wybrane miejsce na bazę, zła pogoda oraz inne czynniki obiektywne robią swoje… Za tę wyprawę koledzy dostają morskooczne Srebrne Jajo.
[ALPY CHAMONIX]
Obóz UKA w Chamonix ma charakter raczej frywolny. Uczestników zaledwie pięciu w dwóch różnych terminach. Pada kilka ciekawych dróg w tym:
– „Walker” Grandes Jorasses (VI+/VII-, OS, 1200m) Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG)
– „Bonatti – Ghiggo” Grand Capucin (VIII-/VIII), OS/flash) Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG), Wawrzyniec Zakrzewski (Speleo W-wa) – pierwsze polskie klasyczne;
– „Anouk” Petit Jorasses (VII/VII+, OS, 750m) Jakub Radziejowski, Maciej Ciesielski (WKSG), Wawrzyniec Zakrzewski (Speleo W-wa);
[DOLOMITY]
Świetny zestaw przejść Krzysztofa Sadleja, który (z Michałem Nowakiem) robi kilka ciekawych dróg:
– „Via Finlandia” Cinque Torri (6b, 120m) OS;
– „Constantini-Ghedina” Tofana di Rozes (VI, OS, 500m) 5h;
– „Constantini-Apollonio” Tofana di Rozes (VII, A0, 600m) 6h;
– „Spigolo Giallo” Tre Cime di Lavaredo (VI+, OS) 3h;
– „Comici” Tre Cime di Lavaredo (VII, AF, 500m) 5h;
– „Cassin” Cima Piccolissima di Lavaredo (VII-, OS) 2h;
– „Gogna” Marmolada (VII, OS) 9h;
– „Don Chisciotte” Marmolada (VI, OS) 5h;
– „Vinatzer – Castiglioni” (góra „Messnerem”) Marmolada (VII-, OS) 9h;
– „Solda-Conforto” Marmolada (VI+, A0) 7h;
[TATRY – lato]
W tym roku padają raczej drogi klasyczne. Wyróżnia się działalność Marcina Wernika, który przybrał strategię SOLO:
– „Łapiński – Paszucha” Kazalnica (VI-, OS);
– „Schody do nieba” Kazalnica (VI+, OS);
– „Zemsta Wacława” Mnich (VI+, OS);
– „Międzymiastowa” Mnich (VI+, AF);
– „Milicjanci/Skłodowski” Kopa Spadowa (V+, OS);
– „Orłowski” Mnich (V) bez asekuracji;
– „Klasyczna” Mnich (IV) bez asekuracji;
Dwie nowości Macka Tertelisa:
– Mnich pn.-zach. ściana, „Warianty klasyczne”, 23.07.2003, MT i Andrzej Gładki, VI+ OS, jeden spit dobity ręcznie wspinając się z dołu, 4 wyciągi;
– Kopa Spadowa czołówka Zach. filara, „Filarek złudzeń”, 16.08.2003, MT i Grzegorz Mikowski, V OS, 2 wyciągi, 10 spitów wkręconych wiertarką w trakcie wspinaczki z dołu;
[FEMINA POWER]
Małgorzata Czeczot („Gogo”) wygrywa dwukrotnie zawody – i to w różnych dziedzinach. Najpierw w zawodach typu Adventure Racing („Outdorman”), a potem wygrywa w kategorii seniorek w zawodach ski-tourowych im. J.Oppenheima w Dolinie Chochołowskiej (Puchar Polski); niestety w ostatecznym rankingu PP nie zostaje sklasyfikowana, a to ze względu na fakt, iż brała udział tylko w jednej (zwycięskiej) edycji.
Eliza Kubarska przechodzi drogę „Udręka i Ekstaza” VI.5+, RP (Gołębnik, Podzamcze)
[TĘGA BUŁA – PIERWSZY ZAWODNIK UKA W HISTORII]
Romek Główka jest pierwszym w historii UKA wspinaczem biorącym (z sukcesami) udział w zawodach wspinaczkowych rangi krajowej – startuje głównie na czas i w boulderach, choć nie omija tez rywalizacji „na trudność”. I trzeba przyznać, że zawsze jest w czołówce.
[GRANT KOMISJI EUROPEJSKIEJ]
We wrześniu UKA uzyskuje 5000 Euro grantu z Komisji Europejskiej na projekt Climbing Europe mający na celu popularyzację rejonów wspinaczkowych w Europie i Polsce.
[WALNY ZJAZD PZA – wrzesień]
20.09.2003 odbył się Zjazd PZA z okazji 100-lecia organizacji alpinistycznych w Polsce. Tuż przez Zjazdem zlikwidowana została Chatka na Włosiennicy – zimowa baza PZA w Morskim Oku. Sprawa ta wywołała spore poruszenie w środowisku.
[WALNE ZGROMADZENIE – październik]
01.10.2003 odbylo się Walne Zgromadzenie Klubu (połączone z pokazem slajdów z Alp Jakuba Radziejowskiego). Celem Walnego są zmiany w Statucie Klubu celem ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego. Na Walne nie dociera prezes J.Czabański, gdyż pilnie muszą się udać z Katarzyną Stolarczyk na oddział porodowy – rodzi się im właśnie córka Marta.
[ŚMIERĆ MARKA NOWICKIEGO]
Marek Nowicki zmarł 10.10.2003 r. (miał 56 lat). Był prezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach ’60 był prezesem UKA. Był autorem kilku nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach (w tym prawdopodobnie po raz pierwszy przeszedł tzw. Kuluar Kurtyki – najpopularniejszą drogę zimową w polskich Tatrach. Wg Grzegorza Głazka miało to mieć miejsce latem 1964 r.).W 1982 roku, wraz z grupą innych intelektualistów założył Komitet Helsiński w Polsce, opracowujący raporty na temat praworządności i przestrzegania przez władze PRL norm międzynarodowych dotyczących praw człowieka, sporządzanych m.in. na potrzeby organizacji międzynarodowych, takich jak Komitet Praw Człowieka ONZ.
[OBIJANIE BIBLIOTEKI – listopad]
W weekend 15-16 listopada na Bibliotece w rejonie Podlesic zostało obitych 9 dróg (osadzono ponad 50 ringów oraz 7 stanowisk zjazdowych). Ubezpieczone zostały następujące linie: Żółta Ścianka, Prostowanie Żółtej Ścianki, Linia na lewo od Żółtej Ścianki, droga bez nazwy o trudnościach VI biegnąca przez depresję na lewo od dróg na Żółtej Ściance, Kameleon, Advocat, Szalona depresja, Postrzyżyny Isztwana i Na przełaj. Materiały (kotwy Raumera, klej, stanowiska zjazdowe) sfinansowane zostały przez Klub oraz firmę AMC (dystrybutor Petzle w Polsce) a w pracach brali udział Marek Wierzbowski, Małgorzata Czeczot, Karol Sulej i Jakub Radziejowski.
[100 000 WEJŚĆ NA STRONĘ INTERNETOWĄ]
Strona klubowa (prowadzona przez Miro Milewskiego) odnotowuje 10 grudnia pierwsze sto tysięcy wejść, będąc tym samym jedną z najpopularniejszych stron klubowych. w Polsce.
[JUBILEUSZ 40-LECIA KLUBU]
12 grudnia odbywa się jubileusz 40-lecia Klubu. Ok. 90 zgromadzonych osób w Klubie Profesorskim UW żywiołowo reagowało na kolejne prezentacje i opowieści z 40-letniej historii Klubu. Wystąpili: Jacek Czabański – wprowadzenie, Maciej Popko – początki UKA, lata 60, Wiesław Krajewski – lata 70, Krzysztof Lang i Jan Narożniak – lata 70, Jacek Tafel – lata 70, Bernard Ziółkowski – lata 70, Lech Łobocki – lata 80, Adam Biedrzycki – lata 80, Robert Sieklucki – lata 90, Jakub Radziejowski – lata 90. Dalszy ciąg jublieuszu nastąpił w Harendzie.
[NAGRODA IM. ŁUKASZA WAJSA]
Na jubileuszu nastąpiło wręczenie nagród im. Łukasza Wajsa za najlepsze przejścia sezonu 2003. Nagrodzeni zostali Jakub Radziejowski oraz Krzysztof Sadlej. Laureaci poza nagrodami pieniężnymi oraz polarowymi gażdzetami firmy Zerwa otrzymują również specjalnie zaprojektowane przez Elizę Kubarską statuetki.
2004
[Zawody klubowe i inauguracja sezonu w skałach]
Życie klubowe AD 2004 inaugurują zawody środowiskowe rozegrane w lutym, w CW Onsight, przy ulicy Obozowej. Drogi na zawody układa Romek Główka. Zwycięzcą zostaje Bartek Jaroszewicz. Kwietniowy weekend klubowy odbywa się w Podlesiach. Obydwie imprezy cieszą się dużą popularnością
[Wyprawa do Patagonii; styczeń-luty]
W warszawsko-bielskiej wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu do argentyńskiej Patagonii bierze udział kilku obecnych i przyszłych członków UKA. Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski i Filip Zagórski oraz Mariusz Nowak i Marcin Szczotka z KW B-B. Wyprawa przynosi kilka dobrych przejść:
- Wawrzyniec Zakrzewski, Filip Zagórski droga Buscaniniego (tzw. „Filar włoski”, lub „filar południowy”) o trudnościach VII+ (OS) i długości 850 metrów, AGUJA SAINT EXUPERY. Po próbie z dnia 1 II. Pierwsze polskie wejście na szczyt. 5 II 2004.
- Marcin Szczotka i Mariusz Nowak Droga francusko argentyńska, FITZ ROY (VII/VII+ RP, A1 – A1 ze względu na spore oblodzenie i śnieg); po próbach z dnia 29 I i 3 II. 3 polskie wejście na Fitz Roya. 7 II 2004.
- Maciej Ciesielski i Jakub Radziejowski. Droga Ipermermoz zachodnia ściana AGUJA MERMOZ (VII+ OS, oraz własne 4 wyciągi o trudnościach VII (OS) z jednym tzw. „tension traverse”, czyli A0. 14 wyciągów + 3 granią, 700m, 9h. Pierwsze polskie wejście na szczyt, prawdopodobnie drugie przejście drogi, zresztą pierwsze do szczytu, gdyż autorzy drogi zakończyli swoją wspinaczkę na grani. Oryginalnie droga miała trudności VII+ A1; wyciągi A0 i A1 przebyto klasycznie. Nowe wyciągi (VII-, VII-/VII, VII-, VII-/A0) rozwiązują środek płyt zamiast wyciągów piątkowych po lewej stronie. 7 II 2004.
- Marcin Szczotka i Mariusz Nowak. Nowa droga na zachodniej ścianie AGUJA GUILLAUMET. Trudności VII (OS), 11 wyciągów oraz 3 dalsze granią (łącznie 550-600m). Pierwsze polskie wejście na szczyt. 13 II 2004 (szczegóły: patrz topo)
- Maciej Ciesielski i Jakub Radziejowski. Droga francusko argentyńska, FITZ ROY (VII/VII+, RP) prawdopodobnie jedyne przejście klasyczne tej drogi w tym sezonie. Passo Superiour do Passo Superiour – 25 h. Po próbie z dnia 3 II. Czwarte polskie wejście na Fitz Roya. 14 II 2004.
[BUKA nr 6 – Climbing Europe]
W lutym ukazuje się szósta BUKA, która razem z nowym działem TOPO jest efektem zakończenia projektu Climbing Europe – zrealizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej – projekt ten ma na celu przekazanie doświadczeń z naszych podróży po europejskich rejonach wspinaczkowych. Buka jest obszerna jak nigdy dotąd oprócz tego dodany do niej został plakat El Capitana – autorstwa Grzegorza Głazka, oraz płyta CD z zawartymi na niej materiałami wchodzącymi w skład projektu (m.in. topo i porady treningowe). Było to prawdopodobnie pierwsze CD dodane do pisma wspinaczkowego, a na CD znalazło się topo ponad 50 rejonów wspinaczkowych w Europie – największe tego typu opracowanie dostępne w Polsce. Więcej na topo
[TATRY – zima]
Zima przynosi kilka ciekawych przejść spośród których wyróżniają się dwa:
- „Yellowstone” na Czołówce MSW (5+, A2) – Michał Kasprowicz i Wojciech Ryczer
- „Komin Malczyka” na Wielkiej Turni (6) – Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, III przejście zimowo klasyczne.
[Walne Zebranie]
5 kwietnia odbywa się walne zebranie – dotychczasowemu zarządowi udzielone zostaje absolutorium. Prezesem po raz kolejny zostaje Jacek Czabański. W skład Zarządu wchodzą: Roman Główka, Marek Kaliciński, Mirosław Milewski, Marek Wierzbowski. Spośród siebie Zarząd wybrał Mirosława Milewskiego na wiceprezesa, a Marka Wierzbowskiego na skarbnika. Wybrano też Komisję Rewizyjną w składzie: Karol Sulej (przewodniczący), Joanna Czarnecka, Tomasz Chudy.
[1% podatku]
W 2004 roku Klub uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu możliwa jest darowizna jednego procent własnego podatku na klub. Przynosi to znaczne korzyści klubowi.
[Annapurna]
W wyprawie kierowanej przez Piotra Pustelnika, a której celem jest południowa ściana Annapurny, bierze udział Paweł Józefowicz. Niestety ze względu na fatalne warunki, wyprawa kończy działalność na osiągnięciu wysokości 7200m na drodze Boningtona.
[Nowa droga w Atlasie Wysokim]
Wyprawa do wąwozu Taghia działająca w maju 2004 roku w Maroku, w Atlasie Wysokim – w składzie Eliza Kubarska (UKA), David Kaszlikowski i Boro Szybiński wytyczyła nową 600 metrową drogę na południowej ścianie Oujdad. „Barracuda” 7c+ max, 7a+ oblig. (16 wyciągów: 6c+, 6c+, 7b+, 7c+, 6b+, 7b, 7b,6c+,7c, 6c, 7a, 5c,4b, 5c+, 6a+, 6b). Droga obijana była od dołu (hacząc), a następnie uklasyczniona.
[Pierwszy prezes UKA w górach Iranu]
Maciej Popko (w wieku 68 lat) zdobywa wraz ze swoją żoną Marią Mikołajczyk aż 4 czterotysięczniki w otoczeniu doliny Sar Czal!!!
[TATRY – lato]
Lato nie przynosi jakiś spektakularnych przejść – wynika to pewnie z dużej aktywności klubowiczów w Alpach. Z najważniejszych warto wymienić przejście Filara Kazalnicy nowym wariantem – „Trawersem tetryków” (VII, A0) w wykonaniu Jana Hobrzańskiego i Mieczysława Prószyńskiego. Poza tym były chodzono na klasyki – takie jak „Schody do nieba” na Kazalnicy (Marcin Stępniak, Joanna Kowalczewska), „Wielkie Zacięcie” na Kieżmarskim Szczycie (Artur Hojny, Jakub Radziejowski) czy „Hokejkę” na Łomnicy (Anna Sarzyńska i Jakub Radziejowski)
[ALPY – lato w Chamonix]
Przez obóz letni w Chamonix przewinęło się ponad 20 uczestników z UKA. Wspinano się chętni i dużo. Nie zabrakło tez kilku naprawdę ładnych powtórzeń z których wyróżniają się dwa przejścia drogi „Anouk” (VII/VII+, 700m) na Petit Jorasses przez dwa zespoły – Wojciech Ryczer i Krzysztof Sadlej oraz Michał Dziedzic, Marcin Nowogródzki i Marcin Wernik, a także przejście Filara Gervasuttiego na Mont Blanc du Tacul (VI+, A0, 800m) przez Pawła Fidryka i Michała Kasprowicza. Ciekawie powspinał się też Marcin Wernik robiąc samotnie z asekuracją drogę „Ambiance Eigerwand” (6a, 300m) na Aiguille du Roc. Nie brakło tez innych ciekawych i nie za długich dróg, jak choćby „Homologue Exceptionelle” (6c+, 200m) na Tour Verte przebyte przez Krzyśka i Wojtka.
[ALPY – Bregel, Dolomity i inne rejony europejskie]
Tego roku wspinano się głównie poza granicami kraju, jak nie w Chamonix to na Sardynii. Z ciekawszych przejść tegorocznych warto wspomnieć o przejściu drogi Cassina na Piz Badile (VI, 800m) w 6h przez Artura Hojnego i Jakuba Radziejowskiego, o aktywności Jana Hobrzańskiego i Mieczysława Prószyńskiego w Dolomitach (m.in. Cassin na Cima Picolissima i Constanini-Apollonio na Tofanie), a także o licznych wspinaczkach w rejonach Austrii, Włoch i Francji. Jedne z ciekawszych dróg padły na Sardynii – autorstwa Elizy Kubarskiej i Davida Kaszlikowskiego („Wolfgang Gullich” 7a OS, 400m) i „Alchemist” (67c+, 220m).
[Sportowcy w akcji, czyli nie tylko UKA Agama]
Rok 2004 to pierwszy taki rok, kiedy tak wyraźnie dają o sobie znać klubowi sportowcy. I to zarówno Ci „pełnoletni”, jak i młodzież z sekcji AGAMA. Wśród najlepszych prowadzeń klubowych znajdują się przejścia Pań – Elizy Kubarskiej (IX/IX+ RP i 7b OS) Małgorzaty Kusztelak (VI.4+ RP i 7b OS) oraz Panów – Kuby Jodłowskiego (Murarz II VI.5+/6 RP i 7b OS), Romka Główki (VI.5 RP) i Marcina Kanteckiego (VI.4+ RP i 7b OS).
Z kolei w zawodach Pucharu Polski i Mistrzostw Polski największy sukces odnotowuje Katarzyna Jurek zajmując III miejsce w MP Juniorek w Tarnowie na czas oraz I miejsce w klasyfikacji generalnej PP Juniorek na trudność, II na czas i VI w bulderingu. Równie dobrze spisuje się Kuba Jodłowski zajmując II miejsce w klasyfikacji PP Juniorów na trudność i na czas.
Wśród seniorów najlepiej spisuje się Małgorzata Kusztelak zajmując III miejsce w Mistrzostwach Polski na trudność (VII w klasyfikacji generalnej PP) oraz I miejsce w Pucharze Warszawy. Romek Główka w klasyfikacji generalnej PP seniorów jest VI na trudność i V na czas. W Pucharze Burmistrza Ochoty, Romek zajmuje I miejsce, z kolei Marcin Nowogródzki zajmuje tu II miejsce a Bartek Jaroszewicz III. Supremacja UKA w W-wie !! 🙂
[Yosemite Valley – polski rekord prędkości]
Najszybsze przejście legendarnego „Zodiaka” na El Capitanie staje się udziałem dwójki UKA-owiczów – Maćka Ciesielskiego i Wawy Zakrzewskiego. Czas 8.57 nie jest może czasem braci Huberów (poniżej 2h), ale i tak jest bez porównania szybszym od wszystkich polskich przejść tej drogi.
[Wielki mecz]
Kolejny już mecz między warszawskimi klubami… wspinaczkowymi (KW i UKA) po dwóch wcześniejszych zwycięstwach UKA (3:2 i 5:3) i jednym remisie (3:3) zakończył się niestety pierwszą naszą porażką (3:6). Koledzy z KW długo świętowali ten sukces…
[Ciąg dalszy prac ekiperskich na Bibliotece]
W weekend 23-24 października kontynuowane były prace ekiperskie na Bibliotece. W nowe kotwy wyposażone zostały drogi: 1. Dzieciorób (VI.1+), 2. Mania wspinania (VI.1), 3. droga bez nazwy na lewo od Advocata (VI.3+), 4. Droga bezrobocia (VI.1+), 5. Kraina deszczowców (VI.2+), 6. Roboty Drogowe (VI.2), 7. Grapefruity (VI.3. W pracach pod kierunkiem Marka Wierzbowskiego wzięli udział Marek Kaliciński, Jakub Radziejowski i Jacek Czabański. Zniżki na zakup ringów udzieliła firma AMC – dystrybutor Petzla w Polsce. Dzięki pracom UKA oraz Piotrka Poloczka i Waldka Podhajnego, niemal wszystkie drogi na Bibliotece są aktualnie wyposażone w komplet bezpiecznych przelotów.
[Babska Sekcja Wspinaczkowa]
Na jesieni 2004 roku działalność rozpoczyna prowadzona przez Elizę Kubarską Babska Sekcja Wspinaczkowa.
„Po co? Styl wspinania kobiet zasadniczo różni się od stylu wspinania mężczyzn. Co za tym idzie ich trening, a także wybierane cele powinny świadomie uwzględniać te różnice.”
[NUKA 2004]
Na spotkaniu świątecznym 18 grudnia, kapituła Nagrody im Łukasza Wajsa ogłosiła laureatów nagrody za 2004 r.
- Jakub Radziejowski – za przejścia w Patagonii
- Eliza Kubarska – za otworzenie nowej drogi w Atlasie Wysokim.
2005
[TATRY – zima]
Zima była typowo „tatrzańska” i w związku z tym należało trafić w okno pogodowe. Kilka zespołów trafiło i w efekcie tego jest o czym wspominać. Do najciekawszych przejść sezonu zimowego 2004/2005 członków UKA należą:
- „Schody do nieba” Kazalnica (6+, A0, 1xAF) Wojciech Ryczer, Krzysztof Sadlej
- „Polak w Kosmosie” Kocioł Kazalnicy (5+, A2) Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski – najszybszy czas przejścia w warunkach zimowych (8h50)
- „Parada Jedynek” Kocioł Kazalnicy (7) Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski – pierwsze przejście zimowoklasyczne (OS)
- „Uskok Laborantów” Kocioł Kazalnicy (8-) Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski – pierwsze przejście zimowoklasyczne (OS)
- „Orzeł z Epiru” Kocioł Kazalnicy (6+) Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski – pierwsze przejście zimowoklasyczne (OS)
- „Długosz Popko” Kocioł Kazalnicy (6/6+) Wojciech Ryczer, Krzysztof Sadlej (OS)
- Nowy wariant na Strażniku Cubryńskim – Rafał Burczyński i Zbyszek Warakomski
[ALPY – zima]
Dwa zespoły klubowe działały przez krótki okres w Alpach rejonu Mont Blanc. Pierwszy z nich – Krzysiek Sadlej i Wojtek Ryczer przeszli w 9h drogę Rebuffata na północnej ścianie Aiguille des Pelerins o trudnościach szkockiej VI i długości około 600 metrów. Było to prawdopodobnie trzecie polskie przejście tej drogi. Później zespół próbował przejść Filar Croza na Grandes Jorasses, jednakże ze względu na złe warunki (m.in. brak pól lodowych…) wycofał się mniej więcej z połowy ściany.
Drugi zespół, Maciej Ciesielski i Jakub Radziejowski po aklimatyzacji na Valee Blanche uderzył na drogę Colton-McIntyre (Kuluar Centralny), także na Grandes Jorasses. Niestety, skręcona noga podczas przekraczania szczeliny brzeżnej, a następnie – po urobieniu na „kuśtykanego” około 200 metrów – uderzenie kamieniem, skłoniły zespół do wycofania się.
[BUKA nr 7]
W lutym ukazuje się kolejny, siódmy już numer Biuletynu UKA
[Nowy Prezes, nowy Zarząd]
Podczas Walnego Zgromadzenia, w czwartek 31 marca 2005, został wybrany nowy Prezes UKA – Marek Kaliciński. Dotychczasowy prezes – Jacek Czabański – zrezygnował ze stanowiska; zastąpił go dotychczasowy vice prezes.
Z kolei w skład nowowybranego Zarządu Klubu weszli: Romek Główka, Przemek Klimek, Miro Milewski i Marek Wierzbowski.
W Komisji Rewizyjnej znaleźli się Tomek Chudy, Jacek Czabański i Karol Sulej.
[Kolejna polska droga w Taghii]
Po raz drugi z rzędu Eliza Kubarska i David Kaszlikowski zawitali do marokańskiego masywu TAGHIA. Także i tym razem pokusili się o wytyczenie nowej drogi (z pomocą Przemka Klimka). Efektem ich pracy powstała przepiękna i niełatwa „Fantasia” na Tagouimmt n’Tsoiannt (7b+/c, 700m)
[Sportowcy na sportowo]
Podobnie jak w poprzednim roku prym wiedli Ci sami zawodnicy w dużej mierze wywodzący się z sekcji AGAMA. Wśród Pań najlepiej spisała się Katarzyna Jurek zajmując wysokie miejsca we wszystkich konkurencjach Mistrzostw Polski Juniorów (2 na czas, 3 na trudność) oraz Mistrzostw Polski (4 na czas i 5 w boulderingu) W Pucharze Polski Juniorów Kasia dwukrotnie wygrywała i dwa razy była druga. Druga była też w jednej z edycji PP seniorów na czas.
Małgorzata Kusztelak drugi raz z rzędu wygrała w klasyfikacji generalnej Pucharu Burmistrza Dzielnicy Ochota.
Romek Główka zajmował wysokie (1 i 2) miejsca w zawodach środowiskowych w Poznaniu, Szczecinie i Łodzi w boulderingu, w Mistrzostwach Polski Seniorów sklasyfikowany został na 7 miejscu w boulderingu i na 10 miejscu w kategorii na trudność.
Świetny sezon odnotował Kuba Jodłowski wygrywając 3 z 4 edycji Pucharu Polski Juniorów na trudność oraz jedną na czas. W Mistrzostwach Polski Juniorów Kuba zwyciężył na czas i na trudność. Do tego – w kategorii seniorów zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Polski na czas. Jeszcze jednym, nie mniej ważnym sukcesem stało się zajęcie przez niego piątego miejsca w Mistrzostwach Świata Juniorów w konkurencji na czas w Chinach (!!!). Jedną edycję Pucharu Polski Juniorów na czas wygrał Paweł Brzozowski.
A co jeśli chodzi o przejścia w skałach – tutaj najlepszymi prowadzeniami pochwalić się mogą ci sami co rok wczesniej: Kuba Jodłowski (8a RP i 7c OS), Romek Główka (7c+/8a RP i 7b+/c flash), Bartek Jaroszewicz, Jakub Główka (obaj VI.4+ flash) oraz Marcin Kantecki (7b/b+ OS).
[TATRY – lato]
Tego lata aktywność klubowiczów koncentrowała się głównie na Mnichu i Wołowej Turni od południa, co nie oznacza że nie wspinano się po dłuższych drogach – na Kieżmarskim Szczycie Michał Dziedzic, Tadek Kamiński i Rafał Burczyński zrobili „Wielkie Zacięcie” (VI+), a Paweł Fidryk samotnie pokonał drogę Lipka-Święcicki (V) z asekuracja z lonży na 2 metrach. Płyty Krissaka zrobił Michał Dziedzic z Tadkiem Kamińskam a Hokejkę na Łomnicy Eliza Kubarska z Mateuszem Paradowskim. Na Słowacji wspinano się też na Ostervie, Batyżowieckim Szczycie i Szarpanych Turniach (m.in. nowy wariant Rafała Burczyńskiego i Buśki Wiśniewskiej na Murze pod Szarpanymi Turniami).
W Morskim Oku zanotowaliśmy jedną nową drogę UKAowców – „Bez jedynek ani róż” (VI) na Wschodniej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu – Piotr Amsterdamski, Jan Hobrzański, Jakub Radziejowski oraz kilka przejść Kazalnicy – m.in. Filar z obejściem (VII) Krzysiek Sadlej i Tadek Kamiński, czy „Warianty Małolata (VI+) Marcin Wernik, Magda Waluszek i Adam Krzystanek. „Cenę Strachu” (VI+) na ŻTM-ie przeszli Krzysiek Sadlej i Tadek Kamiński. Na Mnichu wspinano się po wszystkim do stopnia VIII-.
Na wyróżnienie (ale nie na pochwałę) zasługuje przejście Marcina Wernika – „Międzymiastowa” (VI/VI+) bez asekuracji…
[ALPY Chamonix]
Obóz w Alpach przyciągnął kilka zespołów. Wspinano się tradycyjnie już głównie na Igłach na drogach krótkich i bezpiecznych – tutaj najciekawsze przejścia zanotowali Michał Dziedzic i Marcin Nowogródzki robiąc między innymi „Tout va Mal” wariantem za 7a (500m) na Aiguille du Roc oraz Maciej Ciesielski i Kasia Okuszko robiąc kilka dróg do 7a OS (m.in. „Voie Mazeaud” na Aiguille du Midi)
Z ukończonych dróg o charakterze alpejskim wyróżnia się przejście Filara Gervasuttiego (VI+, A0, 800m) Agnieszki Tyszkiewicz i Marcina Wernika na Mont Blanc du Tacul.
Były dwie próby przejścia Filara Walkera na Grandem Jorasses – niestety zakończone ewakuacją helikopterową – na raty (!!!). Najpierw kamień uszkodził Pawła Józefowicza. Po akcji helikopterowej jego partner – Krzysiek Sadlej -przyłączył się do Michała Kasprowicza i Pawła Fidryka. Razem osiągnęli oni wysokość ok. 4000m, gdzie zgubili drogę i po raz drugi zabiwakowali… Nad ranem ściągnęło ich śmigło.
[Wielowyciągowo w Europie]
Podobnie jak i w latach poprzednich klubowicze rozjechali się po Europie korzystając z uroków dużych ścian, niekoniecznie o charakterze alpejskim. Wspinano się między innymi na Sardynii w Ailefroide, w Palenicy czy Hollentalu. Do najciekawszych powtórzeń należą „L’inteligentia Emotiva” na Punta Giradili (Sardynia) o trudnościach 8a (AF, wyciąg 7b OS) autorstwa Marcina Kanteckiego i Davida Kaszlikowskiego (KW), „Alchemista” na Biddirscotai (6c+ OS) Marcin Kantecki i Janusz Nabrdalik oraz kombinacji dwóch dróg na Anicy Kuk w Palenicy o trudnościach 7b (OS) przez Romka Główkę i Zbyszka Krośkiewicza z KW.
[OBÓZ AGAMY – okolice Ailefroide]
W lipcu odbył się dwutygodniowy obóz młodzieży z sekcji AGAMA pod opieką instruktorów Małgorzaty Kusztelak i Przemka Klimka oraz starszych kolegów – Elizy Kubarskiej i Davida Kaszlikowskiego. Wspinano się dużo i chętnie także po drogach wielowyciągowych (do 300m). To tu padły wszystkie najbardziej wartościowe przejścia sportowe juniorów AD 2005.
[Wyprawa UKA w Bugaboos]
W Bugaboos w Kanadzie działała druga już w historii wyprawa klubowa (pierwsza to rok 1982). Dofinansowywana przez PZA wyprawa w składzie Maciej Ciesielski, Wawrzyniec Zakrzewski, Filip Zagórski z UKA oraz Tadek Grzegorzewski z Nowego Targu (Montano) odnotowała kilka ciekawych przejść:
- „Sunshine crack” na Snowpatchu (5.11a OS) Wawa i Maciek (w 4,5h)
- „Becky-Chouinard” na South Howser (5.10a, OS, 900m) – Wawa i Filip oraz Maciek z Tadkiem; ok. 8,5h do szczytu, ok. 18h „tent to tent”;
- „McTech Arete” na Crescent Spire (5.10a OS) Wawa i Filip oraz Maciek z Tadkiem
- Kombinacja dwóch dróg na zachodniej ścianie Snowpatch (ok. 5.11d RP) zakończona tuż pod wierzchołkiem – Maciek, Filip i Wawa
- „Fingerberry Jam” Crescent Spire (5.12a, OS, ok 250m) Filip, Wawa i Maciek.
[DOLINA YOSEMITE na szybko, czyli Nos w 10h]
Ten sam zespół UKA z Bugaboos przeniósł się do doliny Yosemite w Californi. Co Padło?
8 września zespół złożony z Maćka Ciesielskiego, Wawrzyńca Zakrzewskiego i Filipa Zagórskiego przeszedł północną ścianę Rostruma 5.11c (OS/flash, 6h, 8 wyciągów). 10 września – zachodnia ściana Leaning Tower (VI, C2F, 5.7) w 5h 10minut; prawdopodobnie drugie polskie przejście – M.Ciesielski i W.Zakrzewski; 12 września – Sentinel Rock, droga Steck-Salathe za 5.10a, 16 wyciągów, OS, 7h 40 minut – W.Zakrzewski i M.Ciesielski; 17 września El Capitan, West Face (5.11c, RP, 19 wyciągów, 9h) – W.Zakrzewski i M.Ciesielski; A 24 września prawdziwy hit – czyli najszybsze polskie przejście słynnego NOSA na El Capitanie – 10h 19 min. Maciej Ciesielski i Wawrzyniec Zakrzewski.
[Wymiana asekuracji na Górze Zborów]
Jak co roku klubowa ekipa pod kierownictwem Marka Wierzbowskiego działała na Jurze wymieniając asekurację na kolejnych kilkunastu drogach. Tym razem pod wiertło poszła Góra Zborów ze swoimi największymi klasykami. Wymieniono i uzupełniono asekuracje na następujących drogach: „Zajączek” VI+/VI.1 (4R + ST); „Lewa Pilchówka” VI.1 (6R +ST); „Pół żartem pół serio” VI.2+ (5R + ST); „Prawa Pilchówka” VI.1/VI.1+ (5R + ST); „Prostowanie Pilchówki” VI.2+ (5R + ST); „Pinio” VI.2+ (5R + ST); „Nikodemówka” V (6R + ST); „Nieistotne warianty” (inaczej Prostowanie Bumerangu) VI+/VI.1 (5R+ST); „No fortune, no glory, no sense” (ogr. bez rys) VI.1+/2 (5R + ST); „Hattin – Rzeź templariuszy” VI.4+ (9R +ST); „Śniadanie Mistrzów” VI.2+, gdzie wymieniono 3 ringi oraz dodano stanowisko (teraz 8R + ST); Dodano też dwa ringi na starcie do „Greka Korby” (VI.5), w zamian usunięto pętle oraz starego spita (teraz 8R). Stanowiska zjazdowe mają teraz też drogi „Bumerang” (DDS) i „Prawy Bumerang” (DDS + stary ring) oraz „Zaklęte Rewiry”. W pracach sponsorowanych przez klub i Marka Wierzbowskiego (zniżek udzieliła firma AMC) brało udział łącznie 9 osób.
[Nagrody za rok 2005]
Na świątecznym spotkaniu Kapituła Nagrody UKA im. Łukasza Wajsa AD 2005 uhonorowała Macieja Ciesielskiego i Wawrzyńca Zakrzewskiego za przejścia górskie w Bugaboos i dolinie Yosemite, a także Kasię Jurek i Kubę Jodłowskiego w uznaniu sukcesów sportowych na zawodach i w skałach.
2006
[TATRY – zima]
Zima w sezonie 2005/06 nie rozpieszczała warunkami ale mimo tego kilka przejść klubowych wartych jest wspomnienia.
- „Warianty zimowe” Kazalnica (7+, A0) nowa kombinacja zimowoklasyczna (Direty i Ła-Py), pierwsze zimowoklasyczne przejście ściany; Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski
- „Długosz” Kazalnica (5+A1) Michał Kasprowicz, Krzysztof Sadlej
- Na Mnichowym Tarasie, Słoweniec Marko Prezejl asekurowany przez dwóch klubowiczów (Maćka Ciesielskiego i Jakuba Radziejowskiego) wytyczył „Warianty Słoweńskie” – najtrudniejsza (8) w tym momencie drogę zimowoklasyczną w Tatrach Polskich.
[BUKA nr 8]
W lutym ukazał się kolejny numer Biuletynu Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego – BUKA nr 8.
[Gry DT o Kaziową Igłę]
II edycja Gier Dry-toolowych o Kaziową Igłę pod Kielcami na 30 startujących zgromadziłaaż 10 osób z klubu. Odzwierciedliło się to również w wynikach – zwyciężyła Wiktoria Babenko, przed Buśką Wiśniewską (obie panie UKA) oraz Marcin Nowogródzki przed Krzyśkiem Sadlejem wśród panów.
[Weekend integracyjny w Morskim Oku]
W marcu odbył się weekend integracyjny w Morskim Oku. W ciągu 3 dni przewinęło się mnóstwo klubowiczów, integrowano się przednio – przy okazji także się wspinając – ze względu na warunki głównie na Mnichowym Tarasie i Buli pod Bandziochem
[ALPY – zima]
W tym sezonie były próby i na północnej ścianie Eigeru i na północnej ścianie Matterhornu. Obie ze względu na marne warunki – nieudane. Co więcej, ta druga – zakończona została akcją helikopterową. Całe szczęście bez poważniejszych konsekwencji.
- Grań Hornli, Matterhorn; Wojciech Ryczer, Krzysztof Sadlej (8h)
- „Madness Tres Mince”, Pre de Bar (WI 5, 500m); Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski
[Integracyjny meeting Janówkowy]
W Janówku odbyły się integracyjne zawody klubowe o charakterze Dry Toolingowym – zwyciężyła Wiktoria Babenko wśród Pań i Paweł Fidryk wśród Panów.
[WSPINACZKOWY MEETING KOBIET]
UKA patronowało I Wspinaczkowemu Meetingowi Kobiet odbywającemu się na Hejszowinie. Zarówno wśród uczestniczek, jak i organizatorek (m.in. Eliza Kubarska) było wiele Pań z UKA.
[ARCO – Weekend majowy]
Jak co roku członkowie klubu wybrali się wspólnie na majowy weekend. Tym razem, główne siły skupiły się w Arco we Włoszech, choć i w innych miejscach (np. Sulov) reprezentacja UKA była dość silna. W Arco nie zabrakło dobrych przejść sportowych do 7c ani ciekawych przejść dróg wielowyciągowych do 7a OS włącznie.
[KRÓLESTWO SĘPA – nowa droga w Mali]
Za sprawą Elizy Kubarskiej i Davida Kaszlikowskiego powstaje na Ręce Fatimy w Mali (Main de Fatima) druga polska droga. „Królestwo Sępa” została wytyczona na północnej ścianie Suritondo, liczy sobie 450 metrów i oferuje trudności wspinaczkowe do 7b. Więcej informacji na serwisie wspinanie.pl
[Przejścia sportowe w skałach i na zawodach]
Sportowcy jak zwykle nie zawiedli. Dominowali Ci co dotychczas – z jeszcze lepszymi wynikami.
Wśród Pań – Małgorzata Kusztelak z drogami 7c OS i VI.5 RP, Eliza Kubarska z drogami 7b OS i VI.5 RP oraz Katarzyna Jurek i Nina Gmiter (juniorka) w zawodach.
Wśród Panów – Rewelacyjnie powspinał się Kuba Jodłowski prowadząc m.in. „L’Ami de Tout de Monde” (8b RP) oraz „Greka Korbę” (VI.5) we flashu a także wygrywając PPJ i MPJ na czas, zajmując drugie miejsce w Pucharze Europy Juniorów na czas oraz zajmując 10 miejsce w MŚ w IMST na czas!!! Świetne przejścia odnotowali także Jakub Główka (7b OS i 8a RP) Romek Głowka (7b OS i 7c+ RP) – obaj zajęli wysokie miejsca w różnych zawodach. Przejścia 7c RP zaliczyli także junior Krzysiek Banasik i senior Marcin Kantecki. Wśród zawodniczej młodzieży dzielnie walczyli bracia Łodzińscy – Szymon, w Pucharze UKS i Michał w MPJ i PPJ.
[TATRY – lato]
Kazalnica:
- Kiełkowski wariant wyjściem przez tzw. okap „Y” (VII-, OS) Krzysiek Sadlej, Michał Nowak
- Zaczadzony Umysł, VII, 1xAF, reszta OS, Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawa Zakrzewski, I powtórzenie
Mnich:
- 2+1, VIII, RP-pp, Maciek Ciesielski, Jakub Radziejowski
- Wachowicz, VIII-/VIII, OS, Jakub Radziejowski, Peter Horntrich
- Wachowicz, VIII-/VIII , RP, Eliza Kubarska, Przemek Klimek
- 7up bez Cukru, VIII-, RP, Marcin Wernik, Jacek Wacławczyk (KW Toruń)
MSW: Szare Zaciecie, wyjście na szczyt Filarem MSW, VI+, 1200m Krzysiek Sadlej, Wojtek Ryczer
Kieżmarski Szczyt, Płyty Kryszaka, VI+ OS, Paweł Fidryk, Jarek Kamer
[ALPY – lato]
Do trzech razy sztuka! Po raz drugi w ciągu 3 ostatnich lat członkowie UKA przechodzą Filar Walkera na Grandes Jorasses (VI+/VII-, 1200m). Krzysiek Sadlej, Wojtek Ryczer i Marcin Księżak z KWW przechodzą tę piękną drogę w dwa, lipcowe dni.
[DOLOMITY i inne rejony europejskie]
W Dolomitach od UKA było ciasno. Wspinano się na Tofanie (Paweł Fidryk i Tadzik Kamiński – m.in „Constantini-Appolonio” VII+, RP) na Cimach, Piz Ciavazes i na turniach Selli, m.in solo – Marcin Wernik „Via Schober” (VII-).
W innym rejonie Włoch – Valle dell’Orco padło kilka niedługich dróg o trudnościach do 7a+, RP i 6c+ OS (Maciej Ciesielski, Katarzyna Okuszko – „Batessimo del fuoco” 200m 7a+ RP i Kombinacja na Caporalu (6c+, 230m) z Wawą Zakrzewskim.
Poza tym wspinano się w Arco, Ailefroide, w Hollentalu i Paklenicy. Była też próba przejścia północnej ściany Piz Badile – nieudana ze względu na opad śniegu.
[KARAKORUM – turnie rejonu TRANGO]
W ramach Polish Sage Symfonia Karakorum Expedition turnie rejonu Trango odwiedzili członkowie UKA wraz z towarzyszącym im Grzegorzem Mikowskim. Udało się zrobić 3 nowe drogi i zdobyć dziewiczy wierzchołek.
- 31 VIII: Oceano Trango (6a OS), 300m płyty ponad BC (Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski)
- 5 IX: Nowa droga PIA (VIII- OS, 1xA0), 540m, na dziewiczym wierzchołku Garden Peak (ok. 4900/5000m) (Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski).
- 13-14 IX miała miejsce próba przejścia drogi Eternal Flame na Trango Nameless Tower (Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski). Jednego dnia pokonane zostało 19 wyciągów (6c/7a, C1/2) do wysokości ok. 6000m, skąd po biwaku nastąpił wycof.
- 17 IX: nowa droga Pretty Close (VII OS), ok. 430 m, na Sadu Peak (Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski).
- 18 IX: nowa droga/wariant do drogi amerykańsko-kanadyjsko-nowozelandzkiej, na I Turni Severence Ridge. Let’s Go Home to łącznie ok. 670 m wspinania o trudnościach VIII+, C1, 1 x A0 (Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski, Wawrzyniec Zakrzewski).
Więcej informacji w serwisie wspinanie.pl
[Nowe ringi na Górze Zborów]
Jak co roku UKA przyczyniło się do wymiany asekuracji na najpopularniejszych drogach Jury Północnej. Tym razem padło na „Lekcję Tańca” na Lekcji oraz 5 dróg na Ryglu. W pracach brali udział Marek Wierzbowski, Marek Kaliciński i Andrzej Piotrowski.
[Klubowe zawody wigilijne – bouldering]
Przy okazji świątecznego spotkania odbyły sie wewnątrz klubowe zawody boulderowe w BUWie, w których wygrali Agnieszka Tyszkiewicz i Wawa Zakrzewski.
[NUKA 2006]
Nagrodę UKA im. Łukasza Wajsa za przejścia górskie sezonu 2006 otrzymali Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski i Wawrzyniec Zakrzewski za wspinaczki w rejonie Trango w Karakorum.
2007
[TATRY – zima]
Zimowych wspinaczek odnotować można naprawdę sporo. Większość to standardy, niemniej kilka zasługuje na przypomnienie
- „Sprężyna” na Kotle Kazalnicy – I przejście zimowo klasyczne (7/7+) – Maciej Ciesielski i Jan Kuczera (KW Katowice)
- „Psia Krewka” na Czołówce MSW (7+, OS/Flash) – Maciej Ciesielski i Jan Kuczera (KW Katowice)
- „Direttissima” MSW (5) – Krzysiek Sadlej, Paweł Józefowicz (10h) i Paweł Fidryk i Rafał Burczyński
- „Środek” Liliowej Kazalnicy (5+) – Piotr Amsterdamski, Jakub Radziejowski
- „Ostatni Dzwonek” Mnichowy Taras (7, A0) – Maciej Ciesielski, Jakub Radziejowski
[BUKA nr 9 – luty]
W lutym ukazał się kolejny numer Biuletynu Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego – BUKA nr 9.
[TATRY – lato]
Bardzo aktywny sezon tatrzański. Kilkanaście przejść Kazalnicy i kilkadziesiąt na Mnichu, poza tym sporo działo się na Słowacji. Najciekawsze wspinaczki:
- „Folwark Montano” na Mnichu (VIII+, OS) – Marcin Nowogródzki, Filip Szadkowski (KWW)
- Kant Filara Kazalnicy wariantem Nowotnika (VII-) – Busia Wiśniewska, Rafał Burczyński, Michał Dziedzic
- „Symfonia Klasyczna” (VII+, 1 x RP, reszta OS) – Jacek Wacławczyk, Marcin Wernik
- Dwie nowe drogi na Liliowej Kazalnicy – „Szyszkowka” (VII-) i „Między nami” (VI+), jedna na Ciemnosmreczyńskiej Turni („Darok” VI+) oraz dwie na Kopie nad Wrotami („Wrota nad Kopami” (VI+) i Zacięcie Dobrusi (V) – Jan Hobrzański z różnymi partnerami
- „Cervene Previsy” Na Jastrzębiej Turni (VII, OS) Paweł Fidryk, Grzegorz Sokołowski (KWW)
- „Płyty Pochylego” na Kiezmarskim Szczycie (VIII-, RP-pp) – Michał Dziedzic, Jakub Radziejowski
[Przejścia sportowe w skałach i na zawodach]
Znakomite wyniki klubowych sportowców.
Panie: Małgorzata Kusztelak robi topowy OS na drodze 8a („Super Priapos” na Kalymnos), Eliza Kubarska prowadzi 8a w RP i 7b+ OS, Katarzyna Jurek 7b OS a także 2 miejsca w klasyfikacji generalnej PP na trudność i na czas, Marta Czajkowska prowadzi droge 7b OS
Panowie: Kuba Jodłowski na drodze 8b RP i 8a flash (oraz zostaje wicemistrzem Polski we wspinaczce na czas), Jacek Wacławczyk prowadzi VI5+/6 RP
cdn