Sanetsch

Sanetsch

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Marek Soszka
zdjęcia: Jacek Czabański, Jakub Radziejowski, Marek Soszka

Rejon

Sanetsch, Szwajcaria.

Rodzaj wspinania

Rejon tworzą dwie ściany o wystawie południowej, wybijające się nad długi mur skalny: Montons i Orphee. 32 drogi o długości od kilku do kilkunastu wyciągów są w większości w pełni ubezpieczone. Skała to szary i pomarańczowy wapień o wspaniałym tarciu, na Montons górna część ściany zbudowana jest z piaskowca. Trudności od 5a do 7b+. Przeważa wspinanie w płytach, zacięciach, sporo rajbungów, trafiają się przewieszki.
Powrót odbywa się zjazdami lub bardzo łatwym do odnalezienia zejściem.

Dokładne położenie oraz dojazd

Ze Sion (Szwajcaria) należy kierować się na Saviese i dalej przełęcz Sanetsch 2551 m. npm., dalej drogą w dół pod ściany. Od Sion 40 km.

Krótka historia rejonu

Rejon odkryli i większość dróg poprowadzili bracia Claude i Yves Remy w latach 80. i 90. Obecnie ci panowie uzupełniają i odnawiają ubezpieczenie dróg.

Prywatne doświadczenia

Ładna dolina, bardzo przyjemny biwak, gdy nie ma tłoku. Podobno w weekendy robi się ciasno.
My przeszliśmy drogi: Follomi 6b, bardzo popularna i piękna, oraz Douce violence 6c poleconą osobiście przez panów Remy. Te wspinaczki nie skatowały naszych buł i palców, dały za to wiele przyjemności.

Noclegi i inne patenty

W bezpośredniej bliskości ścian przy parkingu znajduje się toaleta. Nieopodal płynie strumyk. Biwakowanie jest dozwolone. Należy rozbijać się wśród głazów powyżej kibelka, gdzie nie wchodzą krowy.
To piękne miejsce znajduje się na wysokości ponad 2000 m., więc klimat jest górski. We wrześniu wieczory i poranki były rześkie, a i w ścianie, gdy chowało się słońce, robiło się chłodno.
Ponadto, w dolinie znajduje się kilka schronisk.
Sklep wspinaczkowy oraz supermarkety znajdują się w Sion – uwaga, w poniedziałki przedpołudniem Szwajcarzy niepracują. Ponieważ Sion jest daleko (40 km.), to róbcie zakupy przed udaniem się w górę.

Przewodniki i mapy, strony www

„Sanetsch et Miroir d’Argentine” C. i Y. Remy, 1991. Mieliśmy ten przewodnik, pożyczony od znajomego, gdy spotkaliśmy braci Remy. Bardzo ich to zaskoczyło, gdyż wydawnictwo to już jest nie do kupienia.
Ponadto można korzystać z przewodników Jurg von Kanel’a „Schweiz plaisir” i „Schweiz – Extrem” (ten drugi dostępny jest w Klubie).

Inne

W dolinie znajduje się sztuczny zbiornik wodny, dodający jeszcze malowniczości tej bezdrzewnej okolicy. Nastraja ona do spędzenia dnia restowego na karimatce (nam się taki nie trafił). Jest też restauracja, której nie odwiedziliśmy.
W dolinie można tez całkiem przyjemnie poboulderować w przypadku niepewnej pogody a kilka kilometrów niżej w stronę Sion znajduje się mały rejon wspinaczkowy (ok. 30 dróg).

Galeria

droga_douce_violance_6c_resize.jpg droga_folomi_6b_resize.jpg droga_show_7a_resize.jpg
Droga „Douce Violance” (6c)
fot. Marek Soszka
Droga „Folomi” (6b)
fot. Marek Soszka
Droga „Show” (7a), Montons
fot. Marek Soszka
droga_show_7a_1_resize.jpg sanetch_resize.jpg sanetch2_resize.jpg
Droga „Show” (7a)
fot. Marek Soszka
Ściana Montons – Sanetsch
fot.
Bouldering na przełęczy Sanetsch
fot. Jakub Radziejowski
sanetch3_resize.jpg sanetch5_resize.jpg sanetch6_resize.jpg
Bouldering na przełęczy Sanetsch
fot. Jakub Radziejowski
Bouldering na przełęczy Sanetsch
fot. Jakub Radziejowski
Bouldering na przełęczy Sanetsch
fot. Jakub Radziejowski
w_scianie_resize.jpg w_scianie2_resize.jpg zjazdy_resize.jpg
W scianie
fot. Jacek Czabański
W scianie
fot. Jacek Czabański
Zjazdy z Montons
fot. Jacek Czabański
zjazdy2_resize.jpg    
Zjazdy z Montons
fot. Jacek Czabański